Copyright © 2006 - 2007  sistem61.com - All rights Reserved!

Fotoğraf Makinelerinde Sıklıkla Karşılaştığımız Arızalar ve Nedenleri

* Küçük çocukların ve hayvanların flaşla resimlerini çekmeniz gerektiğinde onlara en az 1.5 metre mesafede durun (flaş ışığı çocuklarda kalıcı göz hasarlarına neden olabilir.)
* Markası, modeli ve özellikleri ne olursa olsun lütfen makinenizi kimseye emanet vermeyin.Atölyemizde " bir tanıdığa verilip de arızalanmış"olarak gelen makinelerin sayısı azımsanmayacak kadardır.
* Makinenizde asla Ni-Cd özellikli şarjlı pil kullanmayın (özellikle dijital fotoğraf makinelerinde) telafisi çok pahalı arızalara neden olursunuz ve ne yazık ki bu durum makinenizin garantisinin kalkmasına da sebeptir.Eğer şarjlı pil kullanmak zorunda iseniz pilinizin mutlaka Ni-Mh (nikel metal hydrit) ve en az 1700 mili amper güçte olması gereklidir. Bu konuda size bir marka önermem gerekiyorsa VARTA'nın dijital fotoğraf makineleri için özel olarak ürettiği ve üzerinde "For Digital cameras "ibaresi bulunan pilleri tavsiye ederim. Not: Ni-Mh pillerin şarj cihazı özeldir ve cihazın üzerinde Ni-Mh yazar.
* Fotoğraf makinenizi düşürmeyin ,çarpmayın, arabanızın torpido gözü vs. gibi güneş altında çok ısınan yerlere koymayın bu gibi durumlarda makinenizin elektronik devrelerindeki lehimlerde çatlamalar olur.Ayrıca dijital fotograf makinelerinizi uçak ile yolculuk yaptığınızda yanınıza alınız.Uçağın kargo bölümünün basınç farklılıkları makinenizin ekranının patlamasına neden olabilir.
* Makinenizin objektifini temizlik bezi, güderi gibi malzemeyle asla silmeyin. Merceğin yüzeyi hiç korumasız olduğu için kolayca çizilir.
* Makineden filmi çıkarttığınızda her defasında genel temizlik yapın.Ancak benzin, aseton, alkol,deterjan,camsil gibi temizleyiciler kullanmaktan sakının. En zararsız temizlik malzemesi basınçlı havadır.
* Makinenizin flaşını işiniz bittiğinde şarjlı bırakın. Aksi durumda, uzun süre çalıştırılmayan flaşların kondansatörü sağırlaşır.
* Cihazınız normal boyutta pil kullanıyorsa, mutlaka alkalin pil kullanın. İşiniz bitince pili çıkartmayı unutmayın. Pil akıntısı cihazınız için rutubetten daha zararlıdır.Pili veya adaptörü makinenizden çıkarmadan evvel makinenizi kapatın.
* Makinenizi rutubetten uzak tutun eğer makineniz ıslandıysa ilk iş hemen pili çıkarın (makineniz =on=durumundaysa kapatmaya çalışmayın!) bir fön makinesi ile kurutmaya çalışın ve en kısa zamanda servisinize gönderin Biz makinenizde gerekli ölçümleri yaptıktan sonra herhangi bir kısa devre olmadığına karar verirsek makinenize pil takar onu kontrol ederiz.
* Markası ne olursa olsun zoom'lu makinelerin arızalanmasında en büyük neden sizin zoom yapmanızdır.Zoom makinenizin özelliğidir ama aynı zamanda onun baş düşmanıdır.Zoom yaparak makinenizin fleksible cord'unun (takat taşıma kablosu) bir zaman sonra kırılmasına neden olursunuz.Lütfen gerekmedikçe makinenizin zoom fonksiyonunu kullanmayın.
* SLR (ayna refleksli) makinelerde sıklıkla film takarken baş parmağın kayarak perdeye hasar vermemesine dikkat etmelisiniz.
* Makinenizi asla AÇMAYIN!! kapasitörde biriken akım sizi çarpabilir.Makinenizde sizin onarabileceğiniz hiçbir bölüm yoktur.
* Fotoğraf makinelerinin onarımı ancak belli bir mesleki birikim ve özel teçhizatların yardımları ile yapılabilir.Arızalanan makinenizi radyocu,televizyoncu gibi bizim mesleğimizle ilgisi olmayan yerlere teslim etmeyiniz.